Czym jest i jak działa promotor adhezji?
Wyprodukowanie obuwia wymaga połączenia ze sobą elementów o różnych właściwościach. Trwałość zespolenia osiąga się dzięki klejom, które stosuje się także w butach szytych. Dobór odpowiedniego preparatu gwarantuje wytrzymałość sklejenia, często proces ten wymaga zastosowania promotorów adhezji, czyli środków wspomagających proces klejenia.
Adhezja to nic innego jak skuteczne i trwałe połączenie. W produkcji obuwia operacja niezwykle istotna zważywszy, że rozklejanie się obuwia jest najczęstszym powodem reklamacji. W procesie tym klej stanowi środek służący stworzeniu trwałego zespolenia odrębnych elementów. Sklejanie polega na wytworzeniu pomiędzy scalanymi powierzchniami wiązań będących efektem oddziaływania sił fizycznych oraz zachodzących reakcji chemicznych.
O skutecznej adhezji decyduje odpowiednie przygotowanie klejonych warstw. W tym celu oczyszcza się je, odtłuszcza i osusza oraz poddaje działaniu promotorów adhezji zwanych też primerami. Promotory adhezji są aktywnymi substancjami, które wzmacniają wiązania oraz przyspieszają działanie kleju. Niekiedy zastosowanie promotora adhezji jest warunkiem koniecznym skutecznego klejenia. Tak jest w przypadku klejenia podeszew gumowych, które przed naniesieniem kleju muszą być pokryte środkiem halogenizującym, który spełnia tu rolę klasycznego promotora adhezji.
Promotory adhezji a produkcja obuwia
Współcześnie wytwarzane buty to przykład połączenia kilkudziesięciu elementów różniących się pochodzeniem, a więc i właściwościami. Występują w nich partie ze skóry naturalnej, syntetycznej, tkanin, pianki PU i tworzyw sztucznych. Nawet skóra naturalna wykorzystana do produkcji odznacza się odmiennymi cechami uzależnionymi od wcześniejszej obróbki. Trwałe zespolenie komponentów stanowi wyzwanie, któremu sprostać mogą produkty chemii obuwniczej. Podstawową rolę odgrywają więc kleje obuwnicze. Służą one głównie połączeniu cholewek i podeszew.
O wartości produktu decyduje trwałość zespolenia odpornego na warunki przechowywania i standardowego użytkowania. Zastosowanie promotorów adhezji gwarantuje zwiększenie wytrzymałości wykonanego połączenia. Nierzadko zespolenie fragmentów z różnych materiałów albo z tzw. tłustych skór możliwe jest dopiero po aplikacji primera. Skuteczne działanie promotora adhezji wymaga uwzględnienia charakterystyki scalanych fragmentów oraz typu kleju, uzyskać łączenie mocne, szczelne i wytrzymałe. W wyborze promotorów adhezji, ale też innych środków z zakresu chemii obuwniczej, należy kierować się jakością oraz jak najmniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego. Tymi cechami odznaczają się produkty KECK dostępne w ofercie naszej firmy.