Jak formować cholewki?
Jedną z ważniejszych czynności wykonywanych podczas produkcji butów jest odpowiednie uformowanie cholewki. Ten element może być wykonany ze skóry naturalnej lub ekologicznej, a także z materiałów tekstylnych albo tworzyw sztucznych. Warto dowiedzieć się, z jakich etapów składa się formowanie cholewki oraz jakie czynności wchodzą w skład każdego z nich.
Jak przebiega proces formowania?
Cholewka jest dość skomplikowaną częścią buta, ponieważ składa się z kilku różnych elementów. Do jej przygotowania, a następnie kształtowania potrzebne są specjalistyczne urządzenia, które zapewnią wysoką jakość gotowego produktu. Formowanie cholewki składa się z kilku ważnych etapów:
- Powstanie wzoru wszystkich elementów składających się na cholewkę konkretnego rodzaju i rozmiaru buta.
- Rozkrojenie, czyli precyzyjne wycięcie odpowiednich części zgodnie z przygotowanym wcześniej wzorem. Wycina się zarówno wszystkie elementy wierzchnie, jak i te składające się na podszewkę.
- Zszywanie wyciętych elementów ze sobą, aby stworzyły gotowy kształt cholewki.
- Wstępne formowanie kształtu cholewki. Służą do tego formowarki działające przy użyciu wysokiej, a później szokowo niskiej temperatury. Wyposażone są one w formy do kształtowania czubka i pięty. Na tym etapie wprasowuje się również podnosek. W przypadku wyższych butów formuje się też skłon przyszwy przy użyciu formowarki przyszwy, zwanej też wałkowarką, która wyposażona jest w specjalne miecze.
- Montaż całości, czyli umieszczenie gotowej cholewki na kopycie, a następnie jeszcze modyfikowanie jej kształtu. Jest to tak zwane ćwiekowanie, które nadaje obuwiu ostateczną bryłę i pozwala łączyć cholewkę z podeszwą, aby powstał gotowy but. To na tym etapie odbywa się właściwe formowanie poprzez odwzorowanie na produkcie kształtu kopyta. Jest to możliwe dzięki temu, że cholewka została najpierw poddana działaniu gorącej pary wodnej i stała się bardziej elastyczna. Natomiast po uformowaniu odpowiedniego kształtu następuje jego utrwalenie w tunelu chłodniczym. Po zdjęciu z kopyta gotowy but można jeszcze poddać działaniu apretur wykańczających, po czym jest już gotowy do zapakowania i sprzedaży.