Jakie akcesoria są niezbędne w garbarni?
Surowe skóry zwierzęce muszą przejść kilkuetapowy proces obróbki, który umożliwia ich dalsze użytkowanie w różnorodnych branżach i wykorzystywanie do produkcji obuwia, odzieży, galanterii czy tapicerki meblowej. W garbarni przeprowadza się wieloetapową obróbkę skóry, podczas której zabezpiecza się ją przed gniciem, nadaje wybrany kolor oraz konkretne walory użytkowe. W jaki sposób jednak przebiega proces obrabiania skóry i jakie akcesoria mogą być do tego potrzebne?
Jak przebiega proces wyprawiania skór?
Do garbarni trafiają wcześniej wysuszone skóry zwierzęce, które najpierw podlegają selekcji na podstawie stanu włosia, aby określić, do jakich celów można będzie ich użyć. Następnie za pomocą pneumatycznego przebijaka wycina się elementy wystające, takie jak uszy. Tak przygotowane skóry zanurza się w kąpieli wodnej z różnorodnymi związkami chemicznymi, aby je uelastycznić. Specjalne akcesoria, takie jak mieszadła, wirówki oraz wyżymaczki wyposażone w filce, pomagają oczyścić cały surowiec z resztek tłuszczu i nadmiaru wody, aby przygotować do kolejnego moczenia.
Następnym etapem jest właściwy proces garbowania – moczenie w brzeczce, czyli roztworze garbnika, które może trwać od kilkunastu godzin do nawet miesiąca, zależnie od wykorzystywanej technologii. Pod wpływem tej substancji skóry stają się dużo grubsze, dlatego konieczne jest usunięcie nadmiarowych warstw za pomocą obracającego się z dużą szybkością spiralnego lub taśmowego noża strugarki. Najlepszej jakości noże oznaczane są logo producenta i cechuje je płynna praca bez pozostawiania znaków na skórze.
Tak przygotowany surowiec umieszcza się w bębnie razem z trocinami i roztworem soli mineralnych, a później całość wprawia w ruch, by trociny oczyściły jego spodnią stronę. Następnie skóry rozwiesza się do wyschnięcia, po czym za pomocą narzędzi ręcznych usuwa z nich długie i ostre włosy, a także smaruje dużą ilością oleju. Używa się przy tym specjalnych trzepaczek, aby olej szybciej wniknął do wewnątrz. Na koniec skórę jeszcze się barwi oraz lakieruje lub nabłyszcza, zależnie od potrzeb. Dopiero tak przygotowany surowiec może trafić do sklepów i fabryk, aby wytwarzać z niego różnorodne produkty, które spotykamy na co dzień, takie jak buty, płaszcze, obicia mebli i wiele innych.